ATRAKCJE TURYST

JEZIORO  DRAWSKO

Już sama nazwa Pojezierze Drawskie, wskazuje na znaczną liczbę występujących jezior. Liczne jeziora i rzeki decydują w dużym stopniu o pięknie tej krainy. Najważniejszą a zarazem największym jeziorem na Pojezierzu Drawskim jest jezioroDrawsko, drugie pod względem głębokości w Polsce. Swój nietypowy kształt jezioro zawdzięcza działalności lodowca, który kształtował całe Pojezierze Drawskie. Wieloramienny kształt i znaczna głębokość j. Drawsko spowodowane zostało tym, że przed wiekami właśnie tu zbiegło się kilka rynien lodowca i nastąpiła silna erozja polodowcowa (subglacjacja).Na jeziorze występuje pięć ogromnych zatok: Henrykowska, Rękawicka, Czaplinecka, Kluczewska i Rzepowska i siedem wysp. Wśród nich piąta co do wielkości wyspa śródlądowa w Polsce – Bielawa. Brzegi leżącego 128 m n.p.m. jeziora są wyjątkowo urozmaicone, od podmokłych, bagiennych w okolicach Starego Drawska, do stromych i wypiętrzonych kilkadzisiąt metrów nad poziom wody w okolicach Warniłęgu, skąd roztacza się malownicza panorama. Czyste wody jeziora, przepływająca przez nie rzeka Drawa (od j. Drawsko zaczyna się blisko dwustukilometrowy, kończący się w okolicach Krzyża szlak kajakowy im. Karola Wojtyły) i urozmaicony kształt dna przesądzają o tym, że Drawsko to raj dla wędkarzy. To właśnie tu złowiono legendarnego już 28 – kilogramowego szczupaka.

JEZIORO ŻERDNO

To prawie 200 ha wód pierwszej klasy czystości. Jezioro to prawie styka sie a Starym Drawsku z jeziorem drawsko. Jezioro Żerdno i Drawsko to poczatek szlaku kajakowego rzeką Drawą do Krzyża. (szlak zwany szlakiem Karola Wojtyły). Jezioro dawniej zwane również jeziorem Srebrnym, z uwagi na występowanie w nim takich ryb jak sielawa i sieja.

RZEKA  DRAWA

Rzeka Drawa – ma swój początek w rynnowej dolinie polodowcowej, tzw. Dolinie Pięciu Jezior, położonej pomiędzy Połczynem Zdrój a a Kluczewem. Jest drugim co do wielkości dopływem Noteci. Drawa ma długość 185, 9 km, wypływa z jeziora Krzywego na wysokości 150 m. n.p.m. położonego 7 km na południowy wschód od Połczyna Zdroju. Rzeka uchodzi do Noteci w pobliżu Krzyża, na wysokości 28 m. n.p.m. Kilkakrotnie spływał Drawą ksiądz Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, na którego cześć szlak został nazwany Jego imieniem. Z tego też powodu mieszkańcy Czaplinka postawili pomnik Jana Pawła II. Poniżej widać właśnie ten pomnik.

GŁAZ  NARZUTOWY  TEMPELBURG

Głaz „Tempelburg” – dawna nazwa Czaplinka, wyryta wraz z datą 1858 r. na największym pomniku przyrody nieożywionej. Głaz narzutowy z szarego granitu o obwodzie 19 m i wysokości 3,5 m ponad ziemię znajduje się w pobliżu miejscowości Cichorzecze koło Czaplinka

 

RUINY ZAMKU W STARYM DRAWSKU

Ruiny zamku w Starym Drawsku  Znajdują się one w odległości 7 km na północ od Czaplinka, przy szosie do Połczyna Zdroju, na przesmyku miedzy jeziorami Drawsko i Żerdno. Stare Drawsko posiada długą i ciekawą historię. Już w VII wieku na miejscu obecnych ruin zamku znajdował się gród otoczony wałami drewniano -ziemnymi. Pierwotna nazwa miejscowości brzmiała Drahim. W końcu XIII wieku osada znalazła się w rękach joannitów. W 1366 r. Joannici sprzedali dobra i wraz z nimi wzniesiony wcześniej zamek w Drahimiu Kazimierzowi Wielkiemu. Wówczas zamek drahimski stał się siedzibą polskiego starostwa, najdalej na rubieży brandenbursko – pomorskiej wysuniętej polskiej placówki administracyjno – wojskowej. Zamek poważnie rozbudowany został za czasów Władysława Jagiełły. Ponad trzy wieki – do 1668 r. na zamku znajdowała się rezydencja starostów polskich. Został on spalony w czasie wojny siedmioletniej (1756-1763) i nie odbudowany popadł w ruinę.

KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY  W  CZAPLINKU

Kościół parafialny pw. Św. Trójcy  Znajdujący się przy ul. Moniuszki, zwany jest przez mieszkańców Czaplinka małym kościółkiem. Wzniesiony został prawdopodobnie w XIV wieku, w miejscu gdzie stał drewniany zamek templariuszy i joannitów na wzgórzu zwanym Kazimierzowskim. Zbudowany został w stylu romańskim z licznymi elementami nowo pojawiającego się wówczas stylu gotyckiego i dlatego posiada pewne cechy obu styli (przysadzista kamienna budowla romańska i w miarę przejrzyste wnętrze kościoła gotyckiego), jednak wielokrotne odbudowy po pożarach zatarły pierwotny styl. We wnętrzu kościoła imponujące wrażenie robi unikalny barokowy ołtarz baldachimowy, a zwłaszcza nakrywający go drewniany, złocony baldachim, wsparty na sześciu kolumnach, zdobiony figurkami aniołów. Z boku ołtarza wyrastają wykonane w XIX wieku skrzydła. Obok ołtarza stoi wykonana w 1823 roku klasycystyczna drewniana ambona. Kościółek jest zabytkiem klasy zerowej.

PARK ZDROJOWY W POŁCZYNIE ZDRÓJ

CHLUBĄ CAŁEGO POJEZIERZA DRAWSKIEGO JEST PARK ZDROJOWY W POŁCZYNIE ZDROJU. JEST TO JEDYNY PARK, KTÓRY PRZETRWAŁ OKRES CZASU OD 1896 ROKU I DO DZIŚ JEST CZĘSTYM MIEJSCEM ODWIEDZANYM PRZEZ TURYSTÓW KRAJOWYCH I ZAGRANICZNYCH. PIERWSZA WZMIANKA O PARKU ZDROJOWYM POCHODZI Z 1896 ROKU. JAK PISAŁ ODKRYWCA POŁCZYŃSKIEJ BOROWINY DOKTOR LEHMAN: „… SĄ W NIM SOCZYSTE, ZIELONE TRAWNIKI OZDOBIONE RABATAMI KWIATOWYMI, LICZNE ODMIANY KRZEWÓW ARTYSTYCZNIE ROZMIESZCZONYCH, A CAŁOŚĆ DOPEŁNIAJĄ GRUPY DRZEW. LICZNE ŻWIROWE ALEJKI UMOŻLIWIAŁY SPACERY, A DUŻA LICZBA ŁAWEK POZWALA NA ODPOCZYNEK W CIENIU, W GORACE, LETNIE DNI …”. DYWANY KWIATOWE, PRZYSTRZYŻONE KRZEWY, STARANNIE ZAPROJEKTOWNE KLOMBY, TRAWNIKI I GRUPY ZIELENI, SYMETRYCZNIE UŁOŻONE ALEJKI . Nad stawem obok amfiteatru możemy podziwiać dwie fontanny – figurki chłopców na foce i łabędziu, przeniesione tam z dawnego placu koncertowego przy muszli. Kilka lat temu zrekonstruowano fontannę – pastuszka grającego na flecie. W ROKU 1978 PARK ZOSTAŁ ZAPISANY W ŚCISŁYM REJESTRZE ZABYTKÓW. OD 1988 ROKU PARK BYŁ STOPNIOWO „REMONTOWANY” DZISIEJSZY PARK MA POWIERZCHNIĘ OKOŁO 80 HA I NIE RÓŻNI SIĘ TAK BARDZO OD STAREGO.

WYSPA  BIELAWA

 Wyspa Bielawa o powierzchni 79,5 ha jest piątą co do wielkości wyspą śródlądową w polsce. Ścieżka przyrodnicza położona jest w centralnej części Pojezierza Drawskiego, w gminie Czaplinek, na największej wyspie jeziora Drawsko.

 

REZERWAT  JEZIORO PROSINKO

Znajduje sie około 0,3 km od szosy Czaplinek Połczyn Zdrój i obejmuje powierzchnie 81 ha. Jest To rezerwat ornitologiczny utworzony w 1988 roku w celu ochrony jednej z ważniejszych na Pomorzu ostoi awifauny błotnej i wodnej, oraz ważnego miejsca odpoczynku dla ptaków odbywajacych wiosenne i jesienne przeloty.W rezerwacie mozna obserwować kilkadziesiąt gatunków ptaków m.in. łabędzie, perkoza dwuczubego, perkozka, cyranki,krakwy, krzyżówki, błotniaka stawowego, bekasa kszyka,zimorodka, remiza.Rezerwat stanowi również bardzo cenny obiekt botaniczny i odznacza się występowaniem kilku zespołówroślinnych-wodnych, szuwarowych i zaroślowych.
Obok rezerwatu prowadzi scieżka przyrodnicza ze Starego Drawska oraz znajduje sie punkt widokowy do obserwacji ptaków.Ponadto na północ od jeziora zachowane jest grodzisko z okresu wczesnośredniowiecznego.

Komentowanie jest wyłączone.