Szlaki Piesze

SZLAKI   PIESZE

Szlak wzniesień moreny czołowej

Szlak oznakowany kolorem zielonym, wiedzie od Złocieńca, przez Cieszyno, Czaplinek, Stare Drawsko, Sikory, Rakowo, Szczecinek, Biały Bór do Żydowa, o łącznej długości 158 km. Prowadzi on wzdłuż ciągu polodowcowych jezior przez, prawie całe Pojezierze Drawskie, aż w okolice Polanowa, idąc skrajem moreny czołowej i kończąc na paśmie wzniesień Wysoczyzny Polanowskiej. Na terenie Gminy długość szlaku 40 km, szlak biegnie od Cieszyna, przez Głęboczek, Piaseczno, Siemczyno, obok głazu Tempelburg, Czaplinek, Stare Drawsko, Żerdno, Sikory do Rakowa. Szlak w dużej części wiedzie po utwardzonych drogach, dostępny bez problemów dla rowerzystów i dla nich przede wszystkim polecany.

Szlak Szwajcarii Połczyńskiej

Szlak oznakowany kolorem niebieskim, wiedzie od Połczyna Zdroju, przez Luboradzę, Uradz, Czarne Wielkie, Sikory do Czaplinka, łącznej długości 57 km. Prowadzi on wzdłuż polodowcowych rynien przez najpiękniejsze zakątki Drawskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie Gminy długość szlaku 18 km, szlak biegnie od Uradzu, przez Czarne Wielkie, Kuszewo, Sikory do Czaplinka. Przebieg trasy dosyć ciekawy, wiedzie miejscami przez bardzo atrakcyjne krajobrazowe okolice Czaplinka, dostępny dla rowerzystów, ale odcinek przy brzegach jeziora Komorze w czasie opadów deszczu może być dosyć trudny.

Szlak solny

Szlak oznakowany kolorem czerwonym, wiedzie od Sośnicy, przez Czaplinek, Stare Drawsko, Kluczewo, Połczyn Zdrój, Tychowo, Białogard do Kołobrzegu, o łącznej długości 152 km. Prowadzi on w poprzek całego byłego województwa koszalińskiego, przez jego najbardziej atrakcyjne turystycznie fragmenty. Na terenie Gminy długość szlaku 32 km, szlak biegnie od Studniczki, przez Pławno, obok głazu Tempelburg, Czaplinek, Stare Drawsko, Żerdno, Spyczyną Górę, Prosino do Kluczewa. Wiedzie przez kilka bardzo ciekawych miejsc w okolicach Czaplinka, szlak w dużej części biegnie po utwardzonych i asfaltowych drogach, dostępny bez problemów dla rowerzystów i dla nich przede wszystkim polecany. Szlak przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego Szlak oznakowany kolorem czarnym, wiedzie od Połczyna Zdroju, przez Kluczewo, Warniłęg, Cieszyno, Złocieniec do Lubieszewa, o łącznej długości 71 km. Prowadzi on przez najcenniejsze pod względem przyrodniczym fragmenty Drawskiego PK, przecina pasmo wzniesień moreny czołowej i ociera się o brzegi jeziora Drawsko. Na terenie Gminy długość szlaku 10 km, szlak biegnie od Kluczewa, przez Uradz, Mącidót do Warniłęgu. Szlak wiedzie miejscami po dosyć podmokłych fragmentach brzegu jeziora Drawsko, bardzo ciekawy, pokrywa się w większości z opisem wycieczki z Kluczewa do Warniłęgu.

Komentowanie jest wyłączone.