Szlaki Kajakowe

Szlaki kajakowe


Drawy im. Kardynała Karola Wojtyły

Szlak zaczyna się na jeziorze Drawsko, długość 194 km, czas przepłynięcia 8-10 dni. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych szlaków kajakowych w Polsce, na szczęście nie tak uczęszczany jak znane szlaki mazurskie, ale za to bez porównania ciekawszy. Drawa płynie miejscami leniwie, szeroko się rozlewając, to z kolei rwie jak górska rzeka i pokonuje liczne jeziora, pokonuje potężne, wiekowe lasy Puszczy Drawskiej. Kajakarze znajdują tu wszystko to, co mogą spotkać na szlakach wodnych i każdy, kto spływał Drawą, połyka bakcyl kajaka. Do pokonania odcinka Czaplinek – jeż. Krosino warto zarezerwować 1,5 dnia, pierwszego dnia zwiedzić jezioro Drawsko i wyspę Bielawę, nocleg na polu namiotowym w Rzepowie. Drugiego dnia przenoska w Głęboczku obok zabytkowego młyna wodnego i na jeziorze Krosino opuszczamy teren gminy Czaplinek.

Piławy

Szlak zaczyna się na jeziorze Komorze, długość 82 km, czas przepłynięcia 5-6 dni. Jest to znany szlak kajakowy, ale dużo spokojniejszy i cichszy niż Drawa. Spływów jak na razie spływa niewiele, a szkoda, gdyż rzeka jest piękna, początkowo wiedzie nas przez liczne urokliwe jeziora, ale poniżej Nadarzyc rzeka nabiera tempa i płynie dużo szybciej niż w górnym odcinku. Szlak Pilawy jest zaliczany do bardzo malowniczych i ciekawych krajoznawczo, a jednocześnie niezbyt trudny i dostępny nawet dla rodzin z dziećmi. Można na nim rozpocząć kajakarską edukację. Kajaki najlepiej wodować na zachodnim krańcu jeż. Komorze, w okolicach Sikor.

Dobrzycy

Szlak zaczyna się na jeziorze Machliny Małe, długość 60 km, czas przepłynięcia 3-4 dni. Ten piękny i bardzo rzadko odwiedzany szlak kajakowy prawie cały czas wiedzie przez przepastne lasy, pełne zwierząt, gdzie bardzo rzadko można spotkać ludzi. Jest to szlak uroczy, bardzo malowniczy i jednocześnie bardzo dziki, pełen zwalonych drzew, i nawet płynąc pod koniec lata, często ma się wrażenie dziewiczości rzeki, brak tu wyraźnych wskazówek jak pokonywać przeszkody i rzeka wymaga pewnych umiejętności. Jest to doskonała propozycja dla nieco już doświadczonych kajakarzy, szukających bliskiego kontaktu z przyrodą. Kajaki najlepiej zwodować na jeziorze Machliny Małe, w pobliżu stanicy harcerskiej.

Komentowanie jest wyłączone.